Tallinna viimaste kuude korteriturgu iseloomustab stabiilsus.
Hinnad
Tallinna korterite keskmine m2 müügihind jõudis 3000 EUR/m2 piirile 2022 aasta suvel ja on sellest alates sinna pidama jäänud liikudes enamikel kuudel vahemikus ~2900 kuni 3100 EUR/m2. Vaid paaril kuul on keskmine m2 müügihind olnud kõrgem ja seda põhjusel, et on vormistatud keskmisest rohkem uute arendusprojektide korterite müügitehinguid.
Ka käesoleva aasta esimesel kolmel kuul on Tallinna korterite keskmine m2 müügihind olnud vahemikus 2943 (veebruar) kuni 3024 (jaanuar) EUR/m2.
Korteriomandite pakkumishind, portaali kv.ee andmetel, on eelmise aasta ca 3500…3600 EUR/m2 tasemelt hakanud selle aasta alguses kasvama ja jõudis märtsiks 3703 EUR/m2-ni.

Graafik 1. Müügitehingute ja -pakkumiste mahud ja keskmine hind
Müügitehingud ja pakkumine
Esimeses kvartalis tehti Tallinnas 2111 korteriomandi müügitehingut, võrdluseks – eelmise aasta esimeses kvartalis oli tehinguid 1735, kuid viimases kvartalis 2453.
Kuude lõikes jagunesid tehingute arvud praktiliselt võrdselt: jaanuaris 707, veebruaris 704 ja märtsis 701. Kvartali keskmiseks seega 704, mis on oluliselt parem eelmise aasta esimese kvartali 577-st.

Graafik 2. Keskmine müügihind linnaosade lõikes (Maa-amet, EUR/m2)
Müügipakkumiste arv portaalis kv.ee. mis oli eelmise aasta kevadest kuni sügiseni üle 6000 ja langes aastavahetuseks ~5550-le on hakanud tõusma ja ületas märtsis jälle 6000 taseme.
Suur pakkumiste hulk ei anna põhjust oodata selle aasta esimesel poolel korterite hinnatõusu, kuigi optimism on müüjateni juba kandunud arvestades pakkumishindade tõusu. Keskmine m2 müügihind jääb tõenäoliselt veel mõneks ajaks paigale, kuised muutused on tingitud pigem tehingute struktuurist – kui on rohkem uute korterite müüke on see kõrgem, kui reaalsest hinnatõusust.
Suheldes maaklerite ja uute korterite müüjatega tuleb välja, et ostuhuviliste arv on kasvutrendis ja objektide vaatamisi on rohkem, mis annab lootust tehinguarvu kasvuks kevad-suvel.
Üürikorterid
Üürikorterite pakkumiste arv on, võrreldes sügiskuudega umbes 10% tõusnud ja on viimastel kuudel ~1500…1550, keskmine pakkumishind on langenud 13,9 EUR/m2 -le. Pakkumishind oli alla 14 EUR/m2 ka möödunud aasta algusest kuni suveni, seejärel jõudis see 14,2-ni, kusjuures eelmise aasta alguses oli pakkumisi ca 300 võrra rohkem.
Arvestades varasemate aastate mustrit hakkab üürihind kevadel vaikselt tõusma ja jõuab oma tippu suve teises pooles. Sellel aastal ootame, võrreldes eelmisega, keskmise üürihinna mõningast kasvu.
Elamumaad
Hoonestatud elamumaadega tehti Harjumaal esimeses kvartalis
309, s.h. Tallinnas 77 müügitehingut. Võrrelduna 2024 aasta esimese kvartaliga kasvas
Harjumaa tehingute arv ~37% ja Tallinna oma lausa ~57%. Samas jäi see selgelt
alla eelmise aasta viimasele kvartalile kui tehingute arvud olid Harjumaal 405
ja Tallinnas 102.
Arvestades, et tavaliselt aasta esimene kvartal on kõige
madalama tehingute arvuga, on oodata, et elamute müügitehingute arv tuleb
sellel aastal eelmisest mõõdukalt kõrgem.

Graafik 3. Tehingud hoonestatud ja hoonestamata elamumaadega kvartalite lõikes (Maa-amet)
Hoonestamata elamumaade tehinguid tehti esimeses kvartalis Harjumaal 164, neist Tallinnas 16. Eelmise aasta esimeses kvartalis oli tehinguid Harjumaal 142 ja Tallinnas 15. Seega on ka hoonestamata elamumaade tehingute arvus näha väikest kasvu.
Kokkuvõtteks on näha, et Tallinna elukondliku kinnisvaraturu aktiivsus on kasvamas ja ootame selle trendi jätkumist. Suuremat hinnatõusu oodata ei ole, seda hoiab all suur pakkumiste arv.
Tallinna kinnisvaraturu graafikutega saab tutvuda siin: