Tallinna kinnisvaraturg. Sügis 2022

Oleme erinevaid andmeid Tallinna kinnisvaraturu, eelkõige korteritehingute, kohta kogunud ja salvestanud alates oma tegevuse algusest. Vahepeal on olnud nende avaldamises ja kommenteerimises pikem paus aga kuna tundub, et pikaaegne tõusutrend võib olla muutumas, siis jätkame seda traditsiooni.

Vaadates ühte elukondliku kinnisvaraturgu kõige rohkem mõjutavat tegurit, milleks on tarbijate kindlustunne ja kõrvutades seda kinnisvaraturu näitajatega, tekib küsimus, kas oleme jõudnud ühe tsükli lõppu? Või on tegu kerge värelusega nagu koroonapandeemia alguses?

Tarbijate kindlustunde indikaator. Allikas: Konjunktuuriinstituut
Tallinna korteriomandite müügitehingute arv ja keskmine müügihind (EUR/m2) kvartalite lõikes. Allikas: Maa-amet

Kuude lõikes on meil olemas tehingute arvud ja keskmised müügihinnad alates 2007 aasta algusest.

Sellesse perioodi jäänud Tallinna korterite keskmise müügihinna tipp jõudis 2007 aprilliks 1710 EUR/m2-ni. Sellele järgnes 27 kuud kestnud langus (kuni 2009 juunini), mille jooksul keskmine müügihind jõudis 728 EUR/m2-le (-58%). Edasi on järgnenud 13 aastat kestnud hinnakasv, mille senine tipp oli käesoleva aasta mais kui keskmine müügihind jäi üsna napilt alla 3000 EUR/m2 ja oli 2981 EUR/m2.

Tehingute arv oli 2007 aasta märtsis 1103 ja langes siis kuni 2009 aasta jaanuarini üle nelja korra – 249 tehinguni kuus. Sellest alates oli ka tehingute arvu trend jälle tõusev ja oma senise tipu saavutas see eelmise, 2021 aasta novembris mil tehti jälle 1103 tehingut kuus.

Tallinna korteriomandite müügitehingute arv kuus (vasak telg) keskmine müügihind ja pakkumishind (EUR/m2, parem telg).
Allikad: Maa-amet ja kv.ee

Kinnisvaraportaali kv.ee andmetel on alates käesoleva aasta algusest Tallinna korterite müügipakkumiste arv pööranud kasvule. Madalaim pakkumiste arv oli 2021 aasta detsembris – 2766, septembriks on see tõusnud 4865-ni ehk 75%.

Tallinna korterite müügipakkumiste arv (tk, vasak telg) ja pakkumishinna keskmine (EUR/m2, parem telg). Allikas: kv.ee

Tallinna korteriomandite müügihind (EUR/m2) linnaosade lõikes. Allikas: kv.ee

Korterite üüripakkumiste arv on peale kevadist, sõjapõgenike lainest põhjustatud, vähenemist pööranud jälle tõusule ja hinnakasv pidurdunud.

Tallinna korterite üüripakkumiste arv (tk, vasak telg) ja keskmine pakkumishind (EUR/m2, parem telg). Allikas: kv.ee

Harjumaa hoonestatud ja hoonestamata maadega tehtud tehingute arv on eelmise aastaga võrreldes langenud.

Tehingute arvud hoonestamata ja hoonestatud maadega Harjumaal. Allikas. kv.ee

Pole veel sugugi kindel, et tegu on trendi muutusega ja meid ootab ees kinnisvaraturu langus aga esimesel graafikul näha oleva tarbijate väga negatiivse kindlustunde pealt ei ole kuidagi võimalik prognoosida jätkuvat kiiret tõusu. On samuti võimalik, et energiahindade langedes ja intressitõusu peatudes, toimub turul stabiliseerumine.