Tallinna kinnisvaraturu graafikud aprill 2014

Peale aasta alguse kahte vaiksemat kuud võib märtsi tehinguandmed esialgu kokku võtta kahe sõnaga: “pidu jätkub”.

Märtsis tehti Tallinna korteriomanditega 698 tehingut, mis on 20,8% enam kui veebruaris (578).

Korteriomandite m2 keskmine müügihind tõusis 1469 EUR/m2-ni, muutus võrreldes veebruariga +5,5% ja aastases võrdluses +20,5%. Viimati oli m2 kesmine müügihind samal tasemel 2008 aasta mais – 1466 EUR/m2.

Tehingute loetelu jälgides on näha, et üsna suur osakaal on uutel majadel, mis on valminud ja kus toimub asjaõiguslepingute vormistamine varem sõlmitud võlaõiguslike müügilepingute alusel. Lisaks on enamikes uutes kortermajades panipaigad ja garaažikohad vormistatud eraldi korteriomanditena, mistõttu palju tehinguid, kus ostetakse koos korter, panipaik ja autokoht on tehingute loetelus kirjas kolme tehinguna. Seega reaalne turuaktiivsus sellisel määral, kui tehingute arvu kasvust järeldada võiks, tõusnud ei ole.

Aktiivsemaks on muutunud nii hoonestatud kui hoonestamata elamumaade turg. Harjumaal tehti 2014.a. esimeses kvartalis võrrelduna mitme viimase aasta esimese kvartaliga, oluliselt rohkem nii hoonestatud kui hoonestamata elamumaade tehinguid. Tallinnas  jäid need tehingute arvud samale tasemele eelmise aastaga.

Kinnisvaraturgu iseloomustavate graafikutega saab tutvuda:Turugraafikud_aprill_2014